Myślisz o zimowym kuligu w Bukowinie? A może chciałbyś przy okazji trochę pozwiedzać okolicę? Oto kilka atrakcji, których nie możesz nie zobaczyć, będąc w regionie Bukowiny Tatrzańskiej!
Bukowina Tatrzańska
1. Dom Ludowy
Niezwykle urokliwy architektonicznie budynek, w którym dziś mieści się gminne Centrum Kultury. Budowano go w latach 1928-1932. Co ciekawe mieści się tu aktualnie m.in. Bukowiańska Szkoła Ginących Zawodów, Folkloru i Sztuki Ludowej. Chciałbyś poczuć niezapomniany góralski klimat? Nie zapomnij tu zajrzeć zaraz po kuligu!
2. Stary kościółek
Jak w większości podhalańskich miejscowości, także i w Bukowinie Tatrzańskiej spotkać możemy przyciągający oko kościółek. Wybudowany został on w 1887 r. Z inicjatywy bukowian. Nieopodal z biegiem lat zbudowano nowy kościół, gdzie odbywa się większość nabożeństwa, jednak stary kościółek nadal zachwyca swoim wyglądem.
3. Kapliczka patriotyczna na Wierchu Olczańskim
Źródła historyczne podają, że w latach międzywojennych odbywały się obok niej uroczystości patriotyczne, stąd jej nazwa. Choć do dziś kapliczka przeszła już sporo remontów, idealnie wpasowuje się w ponadczasową góralską architekturę.
Białka Tatrzańska
1. Stary kościół
Szacuje się, że kościół św. Szymona i Judy Tadeusza został wybudowany już w XVIII w. Samo wykonanie świątyni to przepiękny przykład drewnianej architektury Podhala. Co ciekawe obok kościoła znajdują się stare, zabytkowe lipy, które także warto zobaczyć.
2. Droga królewska
Niezwykle malownicza droga, którą nazywa się też „wierchową”. Jak głosi legenda, to tędy górale mieli prowadzić orszak króla Jana Kazimierza, uciekającego z Polski przed Szwedami. Inne podania głoszą, że tą trasą wracał z Wiednia król Jan III Sobieski. Jedno jest pewne, wybierając się na wycieczkę królewską drogą, poczuć się możemy jak na prawdziwym królewskim dworze.
3. Kapliczka św. Jana u Matysów
Uznaje się ją za najstarszą kapliczkę we wsi. Jak głoszą legendy, kapliczka stanęła w miejscu pogromu Szwedów, podczas potopu w XVII w. Te podania głoszą, że Szwedzi zostali zapędzeni aż do Białki i tutaj pobici przez górali.
Nie zwlekaj, zaplanuj swój czas pobytu i zarezerwuj już dziś swoje miejsce na zimowy kulig. Zadzwoń już teraz: 602 700 999