fbpx

Kuligi 2024/2025

  • Ognisko z biesiadą
  • Transport spod pensjonatu
  • Dzieci do lat 3 gratis
Sprawdź ofertę

21.10.2021

Świąteczny czas, puszysty, świeży śnieg i zapierające dech w piersiach widoki, to idealna sceneria na zimowy kulig w Tatrach! Oto kilka ciekawostek, które pomogą ci lepiej poznać znaczenie zimowych kuligów na Podhalu.

Ciekawostki o kuligach w Bukowinie Tatrzańskiej

1. Zabawa szlachty

Kuligi w przeszłości, głównie od XVI do XX w., były w Polsce bardzo popularną formą rozrywki, głównie dla magnaterii, ale i dla części szlachty.

2. Od dworu do dworu

Z uwagi na spore odległości, jakie dzieliły poszczególne dwory, to zaprzęg konny, był głównym środkiem transportu. Magnateria odwiedzała w ten sposób bliskich i rodzinę, świetnie się po drodze bawiąc. Szczególnie chętnie odwiedzano te dwory, w których mieszkała duża liczba dziewcząt.

3. Świętowanie karnawału

Zimowe kuligi związane były głównie z okresem karnawału. Organizowano je w ostatni weekend karnawału, zwany zapustami. Zaprzęgom sań towarzyszyła muzyka, śpiewy i zabawa przy ognisku. Wieczorami kuligi oświetlano pochodniami.

4. Kulig kulturalny

Kuligowe zaprzęgi były także swojego rodzaju wydarzeniem kulturalnym. To podczas nich uczestnicy wykonywali tańce narodowe tj. Polonezy, Krakowiaki, mazury, czy kujawiaki. Co ciekawe, nie wolno było wtedy tańczyć tańców zagranicznych tj. Tango czy walc - groziło za to nawet usunięcie z kuligowego orszaku.

5. Kilkunastodniowy kulig

W przeszłości kulig zimowy mógł trwać nawet kilkanaście dni. Już wyjaśniamy. Chodziło o kult polskiej tradycji narodowej. Wtedy na czele kuligu stał wodzirej, tradycyjnie nazywany Arlekinem. Jego zadaniem było zaplanowanie trasy tak, by łączyć zwaśnione ze sobą szlacheckie rody, na wypadek wspólnej akcji zbornej przeciwko zaborcom. Stąd takie kuligi trwały nawet kilkanaście dni.

6. Kuligowa prawda

Dziś często mianem „kulig” określa się ciągnięcie traktorem czy samochodem kilku, połączonych ze sobą, sanek. Jednak z prawdziwym, wywodzącym się z historii i polskiej tradycji, nie mają one za dużo wspólnego. Prawdziwe zimowe kuligi, to te, w których sanie ciągnie zaprzęg koni.

7. Kultywowanie tradycji

Czy wiesz, że ty też możesz posmakować tej, jakże bogatej historycznie, zabawy polskiej szlachty? Na Podhalu, jak nigdzie indziej, w niezwykłej scenerii polskich gór, masz możliwość wzięcia udziału w tym niezwykłym wydarzeniu, razem z całą rodziną. Górale podhalańscy, zgodnie z tradycją praojców, organizują prawdziwe zimowe kuligi, często połączone w niezapomniany pakiet, zawierający przejazd kuligiem, muzykę, śpiew i zabawę przy ognisku. Zobacz więcej i zarezerwuj swoje miejsce już dziś: Sprawdź ofetę kuligu 2 godzinnego

Profesjonalnie i z pasją, sprawdź...

  • Opinia z Google: Polecam kulig saniami z Góraleczką profesjonalna firma z tradycjami kulig z ogniskiem swojską kiełbasą grzaniec a na koniec powrót z pochodniami i miłą niespodzianką. Dziękujemy .

    20.01.2021 / Aleksandra Munik

  • Od małego przyjeżdżałam na Podhale z rodzicami, którzy zawsze zabierali mnie na zimowy kulig. Do dziś pamiętam tą atmosferę i radość ze wspólnie spędzonego czasu.

    10.02.2021 / Ania Duda

Zobacz więcej

Aktualności z okolicy

Dowiedz się więcej o naszej okolicy, o ciekawych wydarzeniach i propozycjach spędzania wolnego czasu. Bukowina Tatrzańska i Podhale mają wiele do zaoferowania. Przejdź dalej i poznaj lepiej nasz region.

Partnerzy VIP

  • Apartamenty nad Potokiem
  • Grand Tatry
  • I Love Gmina Bukowina
  • Willa Szarotka logo
  • Domki u Skowytów logo
  • Na Rerie
  • Holy Berg
  • Hotel NAT
  • Góralskie Klimaty

logo-heymedia

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności.