fbpx

Kuligi 2024/2025

  • Ognisko z biesiadą
  • Transport spod pensjonatu
  • Dzieci do lat 3 gratis
Sprawdź ofertę

21.01.2020

Bez niego świetna zabawa na szlakach zimowych kuligów byłaby niemożliwa. To on swoją postawą, siłą, charakterem, sprawia, że kulig sunie naprzód. Oto koń. Dla-czego akurat to zwierzę wykorzystuje się jako siłę pociągową i czy aby na pewno sprawia im to ból?

Konie to zwierzęta, które zaczęto po raz pierwszy „udomawiać” już, uwaga, ok. 3,5 tys. Lat p.n.e, miało to miejsce w północnym Kazachstanie. Jeśli chodzi o Europę, to konie zaczęto oswajać nieco „później”, ok. 1, 5 tys. lat. p.n.e. Znane dzisiaj konie hodowlane pochodzą w większości z dwóch linii przodków - turkmeńskiej i arabskiej.

Koń

Jakie było przeznaczenie koni, już od samego początku istnienia tej grupy przedstawicieli rodziny koniowatych?

Rozwój rolnictwa zmusił ludzi do poszukiwania nowych dróg rozwoju i siły roboczej. Konie pracowały codziennie. W tygodniu przy orce, w niedziele i święta przy zaprzęgach wozów.

Dopiero wraz z rozwojem technologii, także w dziedzinie upraw, konie odeszły w cień wielkich maszyn rolniczych. Dziś wykorzystywane są głównie w celach rekreacyjnych, ale także leczniczych (hipoterapia).

Jak pokazuje historia, konie od zawsze służyły jako siła pociągowa. Dziś, jak nigdy, spotkać możemy bardzo dużo inicjatorów całkowitego zakazu wykorzystywania koni w tym kierunku. Czy takie myślenie jest trafione? Czy konie na podgórskich trasach naprawdę cierpią?

Przytoczymy w tym miejscu wyniki pewnej, bardzo ciekawej, ekspertyzy, wykonanej przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Badania przeprowadzał dr. inż. Maciej Jackowski.

Pod naukowe oko oddano przypadek pracy koni w zaprzęgach parokonnych przewożących turystów w regionie gminy Bukowina Tatrzańska.

Naukowiec już na wstępie wyjaśnia jaka jest dopuszczalna siła, z jaką koń może pracować, bez zupełnego uszczerbku na swoim zdrowiu.

Oczywiście w stu procentach karygodne jest zmuszanie konia przez dłuższy czas do przekraczania normalnej siły pociągowej, co go niszczy. Może to być traktowane jako permanentne znęcanie się nad nim, co sprzeczne jest z Konwencją Praw Zwierzęcia i podlega karze.

Czy jednak konie ciągnące wozy czy sanie w polskich górach są zmuszane do pracy ponad ich zdrowie? Jak pokazują wyniki ekspertyzy, w zdecydowanej większości zupełnie nie (oczywiście piętnujemy każdy, nawet pojedynczy przypadek złego wykorzystywania tych pięknych i szlachetnych zwierząt).

Autor badania w dokładnych obliczeniach prezentuje wzory jako służą do wyliczania maksymalnego obciążenia koni. Według jego analiz, badane konie ciągnęły masę o wiele niższą niż ta marginalna.

Jak pisze w wynikach dr Jackowski: „Nie można jako argumentu używać określeń typu: „koniom jest za ciężko”, „konie są przeciążone pracą”. Wykonywaną przez ba-dane konie pracę można zaliczyć do prac średnich.”

Badacz wyjaśnia także dlaczego czasem widzimy spocone, czy pochylone do przodu konie, i że wcale nie świadczy to o ich przemęczeniu.

Odsyłamy do bardziej szczegółowej analizy wyników ekspertyzy: https://tpn.pl/filebrowser/konie/Ekspertyza%20Jackowski%202012.pdf

Jako hodowcy i właściciele firmy realizującej kuligi zimowe i letnie, każdego dnia oddajemy całe serce naszym koniom. To z miłości do koni zrodziła się nasza pasja. Stale troszczymy się, aby nasze zwierzęta nie robiły nic ponad ich siły. Uważamy, że pomagając nam w pracy, czują się one potrzebne, są częścią naszego domu.

Profesjonalnie i z pasją, sprawdź...

  • Opinia z Google: Polecam kulig saniami z Góraleczką profesjonalna firma z tradycjami kulig z ogniskiem swojską kiełbasą grzaniec a na koniec powrót z pochodniami i miłą niespodzianką. Dziękujemy .

    20.01.2021 / Aleksandra Munik

  • Od małego przyjeżdżałam na Podhale z rodzicami, którzy zawsze zabierali mnie na zimowy kulig. Do dziś pamiętam tą atmosferę i radość ze wspólnie spędzonego czasu.

    10.02.2021 / Ania Duda

Zobacz więcej

Aktualności z okolicy

Dowiedz się więcej o naszej okolicy, o ciekawych wydarzeniach i propozycjach spędzania wolnego czasu. Bukowina Tatrzańska i Podhale mają wiele do zaoferowania. Przejdź dalej i poznaj lepiej nasz region.

Partnerzy VIP

  • Apartamenty nad Potokiem
  • Grand Tatry
  • I Love Gmina Bukowina
  • Willa Szarotka logo
  • Domki u Skowytów logo
  • Na Rerie
  • Holy Berg
  • Hotel NAT
  • Góralskie Klimaty

logo-heymedia

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności.